Pár slov k půstům a jarním očistám
O prospěšnosti půstů a jarních očist jsme zde psali už minule, tak teď jen pár slov o našich konkrétních zkušenostech. Půsty praktikujeme už několik let a cítíme, že si při nich tělo opravdu odpočne a vyčistí. Půsty ale mají i další příznivé účinky. Ať už ty jednodenní (pravidelně každý týden) a nebo delší - třídenní, sedmidenní, čtrnáctidenní či jednadvacetidenní. V tom posledním případě se už jedná o kompletní očistu organismu. Ale jsou i delší půsty, kterými se dají léčit různá závažná onemocnění, jako je rakovina apod.
Jarní půst - Dan
Překvapivé je, že držet půst není nijak náročné a složité, jak by se mohlo zdát. Potvrzují to i naši přátelé, kteří nějaké půsty absolvovali. Tělo si na nejedení zvykne (daleko dřív než mozek) a po několika dnech zjistíte, že vlastně hlad vůbec nemáte a že hlady fakt neumřete :-). I kolem dvacátého dne jsem se cítil, jako bych byl právě po jídle. Zní to neuvěřitelně, ale je to tak. Vyrůstali jsme v přesvědčení, že jíst se musí a nejméně třikrát denně :-).
Během půstu postupně zjišťujete, jak se vám zlepšují (čistí a zjemňují) smysly. Rád jsem chodil s přáteli do restaurací a tam nasával vůně jejich jídel :-). Čichal jsem ke všemu a vyloženě cítil, jak se tím sytím. Ke konci půstu jsem byl v kině a přestože to byl dokument, zvuk byl pro mě tak hlasitý, že jsem si do uší musel nacpat zmuchlaný toaleťák :-). Zrak se mi během půstu spíš zhoršoval, ale asi čtrnáct dnů po jeho skončení jsem cítil výrazné zlepšení. No a chuť je po těch 21 dnech pití vody vlastně úplně nová zkušenost! Znovu objevujete tento smysl. Užíval jsem si první doušky mrkvové šťávy, chuť jablek, pokračoval jsem vařenou a později i syrovou zeleninou, rýží, ovocem atd. Říká se, že přechod na normální stravu by měl trvat stejně dlouho jako samotný půst, ale znám lidi, kteří to zkrátili na několik dnů a problémy neměli. Otázkou je, jaký to má efekt pro tělo a celou jeho očistu. Asi to je individuální, stejně jako délky půstů. Záleží na tom, jak to cítíte a o co si tělo řekne. Máme kamarády, kteří drželi měsíční i dvouměsíční půsty a vzhledem i k mojí zkušenosti jsem přesvědčený, že je možné nejíst trvale, resp. změnit formu přijímání potravy z tuhé na pránickou. Tak jako Henri Monfort, Jasmuheen a tisíce dalších lidí po celém světě. Viliam Poltikovič měl nedávno premiéru nového filmu „Žijeme z energie, jsme energie“, kde se tomuto tématu věnuje a vystupuje v něm i několik Čechů - brethariánů. Ale to už je jiná písnička a povídání na někdy jindy :-). Zkrátka je možné všechno, čemu věříte, ale musí o tom být stoprocentně přesvědčená každá buňka vašeho těla.
Za těch 21 dnů šla moje váha dolů o 12 kg (z 86 kg) a po měsíci normálního stravování se drží kolem 80 kg. Principielně ale půst není cestou k hubnutí. Je to skvělá očista a zároveň zajímavá zkušenost. Zjistil jsem, že k bezproblémovému průběhu je potřeba se na půst dobře naladit. Nezkoušet to ze zvědavosti, ale jít do toho opravdově a naplno. Prožívat půst vědomě a vnímat, co se s tělem děje. Neznamená to jenom nejíst, ale čistit se i mentálně. Proto mi nedělalo dobře, když jsem dlouho seděl u počítače nebo moc přemýšlel :-). To mě unavovalo a vyčerpávalo. Naopak na mě přímo blahodárně působily meditace, masáže, relaxace a podobné příjemnosti. Doslova slastně jsem si užíval každou chvilku strávenou v přírodě. To jsem se cítil naprosto lehce a skoro jsem se vznášel :-). Nevadila mi ale ani fyzická práce, dlouhé procházky a během půstu jsem normálně a bez problémů masíroval, vedl semináře a vykonával další běžné činnosti. Pravidelně jsem cvičil orgánovou sestavu Makko-ho a sem tam jsem si udělal klystýr. Ten je docela praktický i při návratu k normální stravě. Kromě půstů jsou skvělé i různé detoxikační kúry a níže vám Jana popíše jednu z nich, kterou praktikuje. Držím Vám palce a přeji krásné jarní čištění :-).
S radostí Dan
Jarní očista - Jana
Moje jarní očisty. Každé jaro se snažím organismu trochu ulevit a očistit ho od nánosů, vzniklých nesprávným stravováním a průniky chemických látek do těla. Inspirovala jsem se knihou Hladovění pro zdraví od MUDr. Vilmy Partykové. Vlastně můžu říct, že se tato kniha stala před pár lety jakousi mojí „kuchařkou“. Líbí se mi nejen to, že tam jsou podrobně popsané půsty od krátkodobých až po ty dlouhodobé, ale i to, co se v těle během hladovění děje z medicínského hlediska, včetně podrobných jídelníčků apod. Protože návrat k normální stravě po půstu (hladovění) je stejně důležitý jako půst samotný.
Já osobně během šesti týdnů očišťuji střeva, klouby a játra, občas si k tomu přidám ledviny či něco dalšího. Prvních pět týdnů je zaměřených na střeva, bez jejichž očištění nemá smysl dělat jakékoli další procedury. Očistu dělám pomocí klystýrů s přidaným jablečným octem. První týden se dělá každý den, druhý týden obden, třetí týden každý třetí den, čtvrtý týden každý čtvrtý den a pátý týden každý pátý den. Klystýry je dobré dělat ráno mezi 5. - 7. hodinou ranní, kdy je největší tok energie ve střevech, ale je možné je dělat i večer.
Klouby se čistí několik dní tím, že se pije odvar z bobkového listu a asi nejsložitějším procesem je očista jater. Připojila jsem se k názoru, že jde o operaci bez skalpelu. Tři dny před očistou se dělá (kromě klystýru) přípravná fáze tím, že se pije pouze jablečný mošt a jedí jablka. Čtvrtý den se už pije pouze jablečný mošt, večer teplá koupel, nahřívají se játra termoforem a v přesně předepsaném sledu se postupně vypije zhruba 200 ml olivového oleje s citrónovou šťávou, užiji tabletky Isocholu a No-Spy (kvůli většímu uvolnění žlučových cest) a s pepřem na jazyku a dýcháním pravou nosní dírkou se ukládám na 6 hodin do postele, na pravý bok. Chodím pouze pít příslušné dávky oleje, vyměňovat teplou vodu v termoforu, zhluboka dýchám, abych masírovala bránicí játra a tím zvyšovala krevní oběh a podporovala čištění, a vysílám teplo a energii do jater a žlučovodů. Vylučování hlenů, tmavé stagnující žluči, oloupaných cholesterolových nánosů žlučových cest a bilirubinových kamenů (velikosti až vlašských ořechů) nastává buď ještě v noci a nebo v průběhu dalšího dne. Člověk je z toho sice trochu unavený (asi jako po operaci :-)), ale pokud si představíme, že spolu s tímto "odpadem" odcházejí i naše zlosti, vzteky a staré bolesti, je potom jako znovuzrozený. Poslední klystýry, které se dělají kvůli dočištění, aby kameny nezůstaly ve střevech, jsou už procházkou růžovým sadem :-).
Nutno říci, že k takovéto očistě musí člověk přistupovat s přesvědčením o mohutných regeneračních schopnostech našeho organismu, s plnou důvěrou a beze strachu a dodržovat předepsanou životosprávu. Důležité je ještě týden po očistě jíst vegetariánskou stravu bez živočišných bílkovin. A načasujeme-li očistu do období úplňku Měsíce, pak účinek procedury je ještě výraznější.
Sice je tento proces náročnější a nezastírám, že občas nepohodlný, ale když pak vidím výsledek (viz. foto) a vnímám, jak se tělu ulevuje, je to nepopsatelný zážitek.
Ráda bych ještě dodala, aby toto bylo bráno jako můj proces a má zkušenost a ne jako všeobecný návod. Pokud by někdo chtěl takovou očistnou kúru praktikovat, pak vřele doporučuji prostudovat výše zmíněnou knihu paní doktorky Partykové, případně knihu Gennadije Malachova Totální detoxikace.
Ať se Vám daří, nejen při očistách, ale i bez nich. Krásné pučící jaro.
S láskou Jana