Dajána v Meduňce

V prosincové Meduňce nám vyšel článek o muzikoterapii, mantrách a léčivých tónech a nástrojích. Pro dychtivé zájemce přinášíme článek v celém znění i v našem zpravodaji :)

Stáhnout pdf verzi

Koledy znějí o Vánocích, mantry po celý rok

Pro někoho se Vánoce staly obdobím zvýšeného stresu, uklízení, shánění a nakupování a ono „šťastné a veselé" zůstává jen ve slovech při pozdravu či zbožným přáním. Většině z nás se však v souvislosti s Vánocemi vybaví také ozdobený stromeček a pod ním dárky, vůně františků a purpury, pohádky, cukroví a určitě i vánoční koledy. Ty jsou totiž jejich neodmyslitelnou součástí, a přestože jsme si už zvykli, že je z obchodů a všudypřítomných reklam slýcháme už na podzim, navozují v nás pocit pohody, klidu, radosti a sounáležitosti. Obchodníci se nám je sice snaží nemožnými úpravami a nekonečným opakováním zprotivit, ale zatím snad marně. Koledy mají silného ducha a sváteční atmosféru, kterou jim nikdo nevezme. Nejvíce to cítíme, když si je zazpíváme v kruhu rodiny nebo blízkých přátel.

Koledníci u nás

V Čechách (stejně jako jinde) je zpívání koled doloženo již v předhusitských dobách, kdy se koledovalo a zpívaly se vánoční písně od začátku adventu do Hromnic. První koledníci se objevovali již o svátku sv. Mikuláše a zpravidla si oblékali bohatě zdobené šaty a jezdili na koních a vozech. Novou podobu dostala česká koleda v 18. a 19. století, kdy mezi koledami nechyběly ani kramářské a písmácké písně. Zpěv koledníků nejčastěji doprovázely housle, klarinet nebo flétna. Koledníci zpívali o narození Ježíška, cestě do Betléma a o královských darech, vinšovali, děkovali (případně hrozili) za koledu. Zpívání koled a lidových písní bylo a je časem pro zklidnění, zastavení a zjištění, o co vše se dnes člověk věčným spěchem ochuzuje. Příznivá je pro to i doba zimního slunovratu a nejdelších nocí v roce, kdy tma vyzývá lidskou duši ke ztišení a probouzí v člověku větší vnímavost pro jednoduchou hloubku krásy.

Aby v sobě člověk zažíval klid a mír, ztišení a uvnitřnění, nemusí čekat na Vánoce a na koledy. Po celý rok si může zpívat např. mantry či bhadžany, které mu udělají stejnou službu. Jsou to posvátné a oslavné písně, pocházející z Indie, Tibetu a dalších zemí a je jich mnoho druhů. Většinou mají krátký text (mnohdy pouze pár slabik), který se opakuje neustále dokola. Čím déle, tím lépe. To „nekonečné" opakování postupně vypíná naše běžné myšlení, přepíná mozek do frekvenční hladiny alfa a umožňuje nám sestoupit do nitra a nacházet sama sebe. Mantry nesou vždy nějaký význam daný konkrétním náboženstvím, ale zároveň jde o jejich zvukovou hodnotu. Jejich magický zvuk pomáhá léčit psychickou nerovnováhu, rozpouští stres, uvolňuje mysl, propojuje mozkové hemisféry, zklidňuje emoce a otevírá srdce. Mantry mohou být pomalé i rychlé, smutné i veselé a my u nich můžeme meditovat i tančit, smát se nebo plakat, být uvnitř sebe či celým vesmírem.

Síla lidových písní a nástrojů

Kromě původních indických manter si můžete se stejným účinkem zpívat různé posvátné písně ze všech koutů světa (indiánské, sibiřské, africké, havajské, české...) anebo si klidně vymyslet svoje mantry a modlitby. Důležitý je pozitivní záměr a vibrace, kterou při zpívání vytváříme. Mozek se postupně odpojuje, tělo se uvolňuje a všechny buňky se přeskupují do harmonických tvarů a radují se z proudící energie. A když budete chtít pokročit ještě o stupínek výš, naučíte se alikvótní či hrdelní zpěv, který vám přinese další, nečekaně hluboké prožitky.

K navození vnitřního klidu a harmonie můžeme kromě zpěvu použít i další pomocníky. Skvěle se k tomu hodí například prastaré etnické hudební nástroje. Původně sloužily k různým obřadům a rituálům, ale v současnosti zjišťujeme, že mají úžasné relaxační, harmonizační a léčebné účinky. Tělo má totiž přirozenou snahu naladit se na okolní frekvence (vibrace) a ideální ladičkou je přirozený (vícehlasý - alikvótní) zvuk těchto nástrojů. Tohoto jevu využívá i muzikoterapie, kterou se zabýváme. Hudba totiž nemusí být jen zvukovou kulisou nebo pro zábavu. Může harmonizovat, čistit, uvolňovat a léčit. Pomocí zvukových vibrací se můžeme zbavovat stresu a napětí, řešit různé problémy na fyzické i psychické úrovni, relaxovat a čerpat energii. Tyto postupy jsou známy už tisíce let, ale až poslední dobou dochází k jejich znovuobjevování a častějšímu využívání. Na západ od našich hranic je již muzikoterapie regulerním léčebným oborem (stejně jako např. homeopatie), který akceptují i zdravotní pojišťovny. Zasloužily se o to různé vědecké výzkumy, které pomocí magnetické rezonance, CT vyšetření a dalších metod potvrzují fantastické výsledky muzikoterapie v mnoha oblastech lidského zdraví.

Působením „živé hudby" na organismus dochází k celostní harmonizaci neboli k celkovému uvolnění a relaxaci. Je to vlastně taková zvuková masáž těla. Díky fyzickému i psychickému uvolnění se postupně rozproudí životodárná energie v celém těle, která pak vyživuje všechny orgány. Zjednodušeně se dá říct, že se těmito vibracemi v těle rozpouštějí nemoci. Samozřejmě přitom nelze zapomínat na denní režim, stravu, pohyb, psychohygienu a další oblasti zdravého životního stylu.

Muzikoterapeutické nástroje

Jedním z výjimečných muzikoterapeu-tických nástrojů, který používáme v našich zvukových lázních, je rezonanční lehátko. V podstatě jde o dřevěný stůl, pod jehož deskou je napnuto 49 strun, a jejich rozezníváním vznikají jemné vibrace, které se přenášejí přes desku stolu do těla člověka, který na něm leží. Postupným hraním se uvolňuje napětí ve svalech, kloubech, páteři a také v mysli. Podobným nástrojem (tzv. monochordem) léčil již před 2500 lety Pythagoras. Tato terapie je překvapivě rychlá a účinná a lidé, kteří ji zažili, popisují své pocity jako plavbu na létajícím koberci, na mořských vinách atd. Zvuková relaxace na rezonančním lehátku je vhodná pro lidi všech věkových kategorií a je velmi šetrná i pro ty, kteří nemají rádi klasickou masáž, neboť terapie probíhá v oblečení. Mezi další muzikoterapeutické nástroje patří různé bubny, tibetské mísy, gongy, hangdrumy a sundrumy, australská didgeridoo, indiánská i africká chřestidla, xylofony, metalofony a tubalofony, ústní harfy, brumle, okaríny, flétny a píšťaly, kalimby či libozvučné zvonkohry. Každý nástroj je jedinečný a má svou vlastní vibraci, která na člověka působí. Tyto nástroje se používají každý zvlášť, anebo se kombinují, jak je v dané chvíli pro klienta potřeba. Je to taková zvuková koupel, do které se ponoříte a necháte v ní rozpustit vše, co už nepotřebujete. Na všechny nástroje se hraje intuitivně, bez předem daného konceptu. Jde o společné naladění mezi klientem, nástrojem a terapeutem. Hlavním terapeutem je ale samotný zvuk a jeho vibrace.

Při používání různých nástrojů během terapie se občas stane, že je někomu nějaký zvuk nepříjemný. Může to znamenat, že tato vibrace narazila na nějaký blok, že je někde něco ucpané a neprůchodné. Když je v těle zablokovaný tok energie dlouhodobě, vznikají nemoci. Používáním nástrojů s odlišnými frekvencemi se postupně tyto bloky rozpouštějí, napětí povoluje a energie se znovu rozproudí.

Deštný sloup a sférická píšťala

Za zmínku stojí také nástroj zvaný dešt-ný sloup, což je vlastně větší bratr všeobecně známé deštné hole. Je to skoro dvoumetrový dřevěný sloup (z rezonančního smrku), ve kterém se po jeho otočení přesypávají semínka a vytvářejí tak dojem příjemného deště. Je to dokonalý relaxační a meditační nástroj obsahující všechny frekvence. Když si přitom představíte, že stojíte pod vlahým vodopádem, který z vás smývá všechny starosti, smutky a bolesti, máte skvělou psychos-prchu, po níž jste jako znovuzrození.

Sférická píšťala má předobraz v peruánské píšťale, kterou indiáni používali k přeladění mozku na jiné (vesmírné) frekvence. Má čtyři komory (oproti dvěma u peruánské předchůdkyně), které jsou mezi sebou vyladěné jen o několik hertzů a při foukání do píšťaly se ozývají tóny, které mozek nedokáže vyhodnotit a zařadit (tzv. interference). Po chvíli marného boje mozek rezignuje, vypíná a nechává foukajícího „hráče" putovat kamsi do neznámých končin vesmíru. Můžeme tomu říkat změněný stav vědomí nebo transpersonální meditace.

To vše si u nás můžete vyzkoušet a nástroje i koupit. Hra na ně je velmi jednoduchá a intuitivní, nevyžaduje dlouhé učení. V Dajáně také můžete navštívit hudebně meditační večery, přednášky, kurzy a workshopy, na kterých se vše velmi rychle naučíte. Stejně tak samozřejmě můžete vyrazit do přírody a tam splynout se zvuky lesa, vody a větru a harmonizovat se úpině nejpřirozeněji, jak to jde. Zmiňované nástroje a postupy jsou jen civilizační náhražkou našeho původního propojení s přírodou, ale zároveň i zážitkem a krásným tvůrčím procesem, který stojí za to si vyzkoušet.

Mějte pokojné a požehnané Vánoce bez spěchu a stresu a ať jsou letos skutečně „šťastné a veselé'`, piné harmonických zvuků, vibrací, rezonancí, klidu a lásky.

Zdroj: http://www.mojemedunka.cz/clanek.aspx/aktuality/clanek/principy-diet

Kalendář akcí

29. 04 | Úterý | 19:00
Místo konání: Roztěž u Kutné hory Večerní setkání s hudbou, která není úplně běžná. Dan a Jana Čadovi představí prastaré etnické, duchovní, obřadní...
01. 05 | Čtvrtek | 23:00
Milí přátelé, po roce se opět vracíme ke korálovému útesu Sataya v Rudém moři, abychom si společně užili radosti, moudrosti a napojení s volně...
13. 05 | Úterý | 19:00
Místo konání: Roztěž čp 26 u Kutné Hory Přijďte si zazpívat, zameditovat nebo jen poslouchat, odpočinout si, uvolnit se, naladit se, pobýt v kruhu...
17. 05 | Sobota | 10:00
Letošní ročník tradičního elegantního rodinného turnaye PÉTANDÓ OPEN CUP 2025 vypukne 17.5.2025 úderem desáté hodiny a potrvá do pozdního odpoledne (...
18. 05 | Neděle | 18:00
Nevíte, co dělat v této zvláštní (podivné, šílené, zrychlené, chaotické, nemocné, přetechnizované, umělé...) době? Můžete se zkusit zastavit,...

Přátelé