Chřestidla, štěrchátka, kvákadla
Chřestidla, štěrchátka, kvákadla a další "tvořiče" zvuků pocházejí z různých koutů světa, bývají vyráběny z přírodních materiálů a většinou dosti věrně napodobují všelijaké přírodní zvuky. Jsou to rytmické nástroje a používají se samostatně nebo jako doprovod k bubnům, didgeridoo a dalším nástrojům. Velmi dobře se hodí k meditacím, relaxacím, tanečním obřadům a dalším účelům.
Brumle (taky grumle či židovská harfa) pochází z Asie a do Evropy se dostala z východních plání Kazachstánu. Byla známa také starým Římanům. V Evropě se vyrábí ze železa, ale v Asii se vyřezává z bambusu nebopalmového dřeva. Brumle mívá mnoho různých tvarů a velikostí a výraznost tónu závisí na velikosti štěrbiny mezi jazýčkem a tělem nástroje. Dobrý nástroj zní svým základním tónem i bez brnknutí při pouhém profouknutí vzduchu štěrbinou.
Barva tónu je závislá na šířce jazýčku a na délce štěrbiny a výšku základního tónu udává délka a hmotnost jazýčku.
Hráč drží brumli v ruce a pevně ji tiskne proti pootevřeným rtům nebo zubům. Ukazovákem druhé ruky brnká na konec jazýčku volně kmitajícího uprostřed rámečku a mezi rty (či zuby), čímž se vytváří charakteristický tón. Brnkání je možné oběma směry, zejména při rychlých změnách tónu a tempa hraní. Hra na rtech může být jen poněkud méně výrazná, než na zubech, je však jemnější a netrpí při tom zuby hráče.
Profesionální hráč udrží nástroj mezi rty bez pomoci ruky, kterou pak má volnou. Ústní dutina funguje jako rezonátor a zesilovač - přemísťováním jazyku, tvarováním ústní dutiny a změnami intenzity dýchání se mění výška a síla tónu. Rytmickým prosáváním vzduchu štěrbinou při hraní se dosahuje efektu vlastního nepřízvučného a barvitého doprovodu, tzv. kontrování. Brumle se používá jako nástroje sólového a to až koncertního, nebo doprovodného. Při hraní na brumli je třeba být opatrný, protože náraz jazýčku do zubu je bolestivý a opravdu nešikovnému hráči hrozí skřípnutí rtu mezi rámeček a jazýček brumle. Brumle je tradičním nástrojem sibiřských šamanů. Její esoterika funkce spočívá v tom, že funguje jako mantra. Její zvukové vibrace lze přijímat vnitřními dutinami hráče, ale též ozvěnou z místnosti. Dle šamanské víry zvukové vibrace pronikají energetickými kanály hráče i posluchačů a rozbíjí psychoenergetické blokády, které brání volnému toku energií. Tím vysvětlují pozoruhodné léčivé účinky při hře na tento nástroj.